Dana 24. decembra 2024. godine u Privrednoj komori Srbije, održano je prvo predstavljanje rezultata Nacionalne procene rizika u prisustvu predstavnika Uprave za sprečavanje pranja novca, Javnog tužilaštva za organizovani kriminal i koordinatora koju su učestvovali u postupku izrade procene. Skupu se odazvao veliki broj obveznika po Zakono o sprečavanju pranja novca, predstavnika državnih institucija i akademske zajednice.
Skup je otvorio Željko Radovanović, direktor Uprave za sprečavanje pranja novca i tom prilikom naznačio važnost izrade nacionalne procene rizika od pranja novca, finansiranja terorizma, proliferacije, kao i procene rizika od pranja novca i finansiranja terorizma u sektoru digitalne imovine. On je naveo da je i ovaj put u punoj meri implementirana preporuke broj 1 FATF-a, kao i ukazao na njen kaskadni efekat na sve ostale preporuke i važnost da obveznici na pravi način prepoznaju i razumeju rizike koje je država utvrdila i shodno tome upravljaju rizicima na pravi način.
Aktivnim učešćem privatnog i državnog dela sistema izrađena su strateška dokumenta koja imaju za cilj da definišu buduće aktivnosti, ali i spremnost svih učesnika u procesu da kroz sprovođenje aktivnosti u narednom periodu rade na eliminisanju procenjenih rizika, odnosno njihovom umanjenju kroz preuzimanje zajedničkih aktivnosti.
Rukovodilac radne grupe, nacionalni koordinator procene rizika Jelena Pantelić predstavila je rezultate procene rizika koji su rađeni u periodu od juna do decembra ove godine, a odnose se na preispitivanje i procenu rizika koji postoje u sistemu za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma, zloupotrebu neprofitnog sektora u svrhu finansiranja terorizma, kao i o pravnim licima i pravnim aranžmanima, sektoru digitalne imovine i proliferaciji.
Potrebno je istaći da će se nastaviti saradnja državnog i privatnog sektora čiji je cilj dalje jačanje javno privatnog partnerstva u kome su svi učesnici na istom zadatku-sprečavanju da nelegalno stečena imovina uđe u finansijski i nefinansijski sektor kao i efikasno procesuiranje lica i oduzimanje nelegalno stečene imovine.
U procesu je učestvovalo više od 200 predstavnika državnog sektora, kao i predstavnici finansijskog i nefinansijskog sektora kako bi se došlo do objektivnih i pouzdanih zaključaka o pretnjama i ranjivostima koje postoje u sistemu za sprečavanje pranja novca i finansiranju terorizma.