Dana 11. aprila 2025. godine na sednici Koordinacionog tela za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma kojom je predsedavao prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija usvojen je Strateško – operativni plan za sprečavanje pranja novca, finansiranja terorizma i finansiranja širenja oružja za masovno uništenje za period 2025-2029. godine (u daljem tekstu: Strateško – operativni plan).
Strateško-operativni plan predviđa strateški i koordinisani odgovor na dinamične rizike od pranja novca, finansiranja terorizma i finansiranja širenja oružja za masovno uništenje u Republici Srbiji.
NJegov osnovni cilj je da ojača nacionalni okvir za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma u Srbiji u skladu sa međunarodnim standardima, da unapredi delotvornost primene preventivnih i represivnih mera, i da obezbedi zaštitu finansijskog i nefinansijskog sektora u Srbiji od zloupotrebe od strane kriminalnih i terorističkih mreža.
Ovaj plan takođe ima za cilj da učvrsti integritet finansijskog sistema Republike Srbije, očuva privredni razvoj, podrži ostvarivanje antikorupcijskih i fiskalnih ciljeva države kao i da doprinese regionalnoj i globalnoj bezbednosti.
Još jedan od ključnih ciljeva ovog plana jeste da usmerava nadležne državne organe u rešavanju ključnih rizika utvrđenih u Nacionalnoj proceni rizika (2024), i stavlja poseban naglasak na mere koje idu dalje od redovnih aktivnosti i zakonom utvrđenih nadležnosti i funkcija koje već obavljaju organi nadležni za sprečavanje pranja novca, finansiranja terorizma i finansiranja širenja oružja za masovno uništenje.
Plan se koncentriše isključivo na dodatne ili posebne mere koje je neophodno preduzeti kao direktan odgovor na nalaze Nacionalne procene rizika (2024). Prema tome, on služi kao strateški akt koji je orijentisan na implementaciju mera za ublažavanje rizika u onim oblastima u kojima se Republika Srbija suočava sa povećanom ili sistemskom izloženošću riziku.
Kako bi se obezbedila efikasna implementacija, od nadležnih organa će se očekivati da integrišu mere navedene u ovom planu u svoje institucionalne planove rada i da shodno opredele odgovarajuće ljudske, tehničke i finansijske resurse.
Koordinaciono telo će vršiti praćenje napretka i uspostaviće se mehanizmi koji će omogućiti periodični pregled, merenje učinka i – po potrebi – prilagođavanje aktivnosti u svetlu novih informacija, izazova u primeni ili novonastalih tipologija.
Sprovođenje ovog Plana predstavlja ključan korak napred u unapređenju delotvornosti, brzine prilagođavanja i reakcije na rizike prepoznate u sistemu za SPNFTŠOMU u Republici Srbiji.
Kako se rizici razvijaju i sa pojavom novih izazova, ovaj plan će se prilagođavati po potrebi kako bi se obezbedilo da Republika Srbija očuva proaktivnost i delotvornost svog odgovora na finansijski kriminal.