Најновије измене и допуне Закона о спречавању прања новца и финансирања тероризма и Закона о ограничaвању располагања имовином у циљу спречавања тероризма и ширења оружја за масовно уништење

10 децембар 2024

Најновијим изменама и допунама Закона о спречавању прања новца и финансирања тероризма и Закона о ограничавању располагања имовином у циљу спречавања тероризма и ширења оружја за масовно уништење (доступним на следећем линку https://www.apml.gov.rs/zakoni) које су ступиле на снагу 6. децембра 2024. године извршено је усклађивање са најновијим изменама у међународним стандардима у области спречавања прања новца и финансирања тероризма које прописује међународно тело Радна група за финансијску акцију - ФАТФ (Financial Action Task Force), превасходно Препоруком 1 која подразумева израду процене ризика и поступање на бази процене ризика у области спречавања прања новца, финансирања тероризма и финансирања ширења оружја за масовно уништењe.

 

Уведен је појам финансирања ширења оружја за масовно уништење, проширене су радње и мере које су обвезници и надлежни органи дужни да предузимају, поред области спречавања прања новца и финансирања тероризма, и у области спречавања финансирања ширења оружја за масовно уништење (анализа ризика, предузимање ради и мера на основу анализе ризика, израда индикатора, израда процене ризика на националном новоу, вршење надзора над применом радњи и мера у области спречавања финансирања ширења оружја за масовно уништењe, прилагођавање динамике надзора и мера у складу са ризиком од финансирања ширења оружја за масовно уништење код обвезника, као и са процењеним ризиком у Републици Србији и др.). Проширена је надлежност над применом одредаба Закона о ограничавању располагања имовином у циљу спречавања тероризма и ширења оружја за масовно уништење и на надзорне органе из закона којим се уређује спречавање прања новца и финансирања тероризма.

 

Изменама и допунама Закона о спречавању прања новца и финансирања тероризма држава је одговорила и на процењене ризике и рањивост система у области спречавања прања новца – кретање готовине у сектору некретнина и спречавање интеграције „прљавог новца“ извршењем кривичног дела зеленашења. Ограничено је примање готовог новца  („на руке“) од стране физичког лица по основу уговора о купопродаји непокретности и уговора о зајму у износу од 10.000 евра или више у динарској противвредности. Интенција законодавца је да се све уплате готовог новца у износу од 10.000 евра или више у динарској противвредности по основу купопродаје робе/непокретности, вршења услуга и примања зајмова врше преко рачуна отвореног код банке.