Међународна заједница борбу против тероризма и спречавање његовог финансирања оцењује као значајан изазов. Приликом оцене делотворности система једне државе, међународна организација ФАТФ (The Financial Action Task Force) у својим препорукама прописује јасне критеријуме које једна земља треба да испуни, како би показала ефикасност у систему за спречавање прања новца и финансирања тероризма.
Прва препорука процењује ризик од прања новца и финансирања тероризма. Република Србија је свеобухватну процену спровела 2018. године. У процени је учествовало 154 представника институција из државног и приватног сектора. Учесници у процени ризика били су и представници судова, тужилаштава и полиције.
С обзиром на то да је оцењено да носиоци правосудних функција и полицијски службеници нису на свеобухватан начин упознати са процењеним ризицима, Правосудна Академија, у сарадњи са Управом за спречавање прања новца, организује инфосесије за судије, тужиоце и полицијске службенике посебних одељења за сузбијање корупције, како би се на непосредан начин упознали са процењеним ризицима.
Обука се организује 12. априла 2019. године, у оквиру Пројекта „Унапређење квалитета и ефикасности извештавања о сумњивим трансакцијама и кључних функција Управе за спречавање прања новца“, који финансира Европска унија. Корисник пројекта је Министарство финансија – Управа за спречавање прања новца, а пројекат спроводи конзорцијум који предводи КПМГ.
На обуци ће бити представљена Процена ризика од прања новца, биће речи и о процени претњи од прања новца, говориће се о процени рањивости националног система од прања новца, а учесници обуке ће разговарати и о процени рањивости финансијског и нефинансијског сектора од прања новца.
Влада Републике Србије је 31. маја 2018. године усвојила Процене ризика од прања новца и финансирања тероризма. Једна од сесија на овој обуци биће посвећена и упознавању носилаца правосудних функција са Акционим планом за спровођење препорука из процене ризика од прања новца и процене ризика од финансирања тероризма, који је усвојила је Влада Србије, а који је објављен је у Службеном гласнику (број 55/18) 16. јула 2018. године. Процена ризика пред институције ставља задатке са циљем да се одређене ризици ако не отклоне, онда умање.