Представљање Националне процене ризика од прања новца, финансирања тероризма и финансирања ширења оружја за масовно уништење

26 децембар 2024

 

Дана 24. децембра 2024. године у Привредној комори Србије,  одржано је прво представљање резултата Националне процене ризика у присуству представника Управе за спречавање прања новца, Јавног тужилаштва за организовани криминал и координатора коју су учествовали у поступку израде процене. Скупу се одазвао велики број обвезника по Законо о спречавању прања новца, представника државних институција и академске заједнице.

Скуп је отворио Жељко Радовановић, директор Управе за спречавање прања новца и том приликом назначио важност израде националне процене ризика од прања новца, финансирања тероризма, пролиферације, као и процене ризика од прања новца и финансирања тероризма у сектору дигиталне имовине. Он је навео  да је и овај пут у пуној мери имплементирана препоруке број 1 ФАТФ-а, као и указао на њен каскадни ефекат на све остале препоруке и важност да обвезници на прави начин препознају и разумеју ризике које је држава утврдила и сходно томе управљају ризицима на прави начин.

Активним учешћем приватног и државног дела система израђена су стратешка документа која имају за циљ да дефинишу будуће активности, али и спремност свих учесника у процесу да кроз спровођење активности у наредном периоду раде на елиминисању процењених ризика, односно њиховом умањењу кроз преузимање заједничких активности.

Руководилац радне групе, национални координатор процене ризика Јелена Пантелић представила је резултате процене ризика који су рађени у периоду од јуна до децембра ове године, а односе се на преиспитивање и процену ризика који постоје у систему за спречавање прања новца и финансирања тероризма, злоупотребу непрофитног сектора у сврху финансирања тероризма, као и о правним лицима и правним аранжманима, сектору дигиталне имовине и пролиферацији.

Потребно је истаћи да ће се наставити сарадња државног и приватног сектора чији је циљ даље јачање јавно приватног партнерства у коме су сви учесници на истом задатку-спречавању да нелегално стечена имовина уђе у финансијски и нефинансијски сектор као и ефикасно процесуирање лица и одузимање нелегално стечене имовине.

У процесу је учествовало више од 200 представника државног сектора, као и представници финансијског и нефинансијског сектора како би се дошло до објективних и поузданих закључака о претњама и рањивостима које постоје у систему за спречавање прања новца и финансирању тероризма.