Дана 11. априла 2025. године на седници Координационог тела за спречавање прања новца и финансирања тероризма којом је председавао први потпредседник Владе и министар финансија усвојен је Стратешко – оперативни план за спречавање прања новца, финансирања тероризма и финансирања ширења оружја за масовно уништење за период 2025-2029. године (у даљем тексту: Стратешко – оперативни план).
Стратешко-оперативни план предвиђа стратешки и координисани одговор на динамичне ризике од прања новца, финансирања тероризма и финансирања ширења оружја за масовно уништење у Републици Србији.
Његов основни циљ је да ојача национални оквир за спречавање прања новца и финансирања тероризма у Србији у складу са међународним стандардима, да унапреди делотворност примене превентивних и репресивних мера, и да обезбеди заштиту финансијског и нефинансијског сектора у Србији од злоупотребе од стране криминалних и терористичких мрежа.
Овај план такође има за циљ да учврсти интегритет финансијског система Републике Србије, очува привредни развој, подржи остваривање антикорупцијских и фискалних циљева државе као и да допринесе регионалној и глобалној безбедности.
Још један од кључних циљева овог плана јесте да усмерава надлежне државне органе у решавању кључних ризика утврђених у Националној процени ризика (2024), и ставља посебан нагласак на мере које иду даље од редовних активности и законом утврђених надлежности и функција које већ обављају органи надлежни за спречавање прања новца, финансирања тероризма и финансирања ширења оружја за масовно уништење.
План се концентрише искључиво на додатне или посебне мере које је неопходно предузети као директан одговор на налазе Националне процене ризика (2024). Према томе, он служи као стратешки акт који је оријентисан на имплементацију мера за ублажавање ризика у оним областима у којима се Република Србија суочава са повећаном или системском изложеношћу ризику.
Како би се обезбедила ефикасна имплементација, од надлежних органа ће се очекивати да интегришу мере наведене у овом плану у своје институционалне планове рада и да сходно определе одговарајуће људске, техничке и финансијске ресурсе.
Координационо тело ће вршити праћење напретка и успоставиће се механизми који ће омогућити периодични преглед, мерење учинка и – по потреби – прилагођавање активности у светлу нових информација, изазова у примени или новонасталих типологија.
Спровођење овог Плана представља кључан корак напред у унапређењу делотворности, брзине прилагођавања и реакције на ризике препознате у систему за СПНФТШОМУ у Републици Србији.
Како се ризици развијају и са појавом нових изазова, овај план ће се прилагођавати по потреби како би се обезбедило да Република Србија очува проактивност и делотворност свог одговора на финансијски криминал.